Facebook

postheadericon WSPÓŁBRACIA: Wystawa ks. Witolda Urbanowicza SAC RECTO/ VERSO

affiche-WU-ptt-(1).jpgGaleria Roi Doré zaprasza na wystawę WITOLD URBANOWICZ – RECTO/VERSO. Wystawa trwa od 10 lutego do 11 marca 2017 roku.

Witold Urbanowicz (pseud. Vito Vandost) jest postacią niezwykłą – jako pallotyn i artysta samouk łączy z powodzeniem karierę malarza i rzeźbiarza z głęboką wiarą i służbą Bogu. Wystawa „Recto/Verso” ukazuje różne, czasami antynomiczne – w każdym razie pozornie – oblicza tego artysty o bogatej wyobraźni, którego źródła natchnienia są równie zróżnicowane jak jego sztuka. Czerpie on swoje inspiracje z jednej strony z krajobrazów rodzinnych Suwałk, które ukształtowały jego wrażliwość, z drugiej zaś ze swoich licznych doświadczeń, w tym spotkań z wielkimi postaciami świata polityki i sztuki, które spotykał jako dyrektor pallotyńskiego wydawnictwa Éditions du Dialogue.

Owa dwoistość jest wszechobecna w twórczości Urbanowicza, w której sceny o tematyce religijnej sąsiadują z pejzażami, portretami, aktami, scenami erotycznymi czy rodzajowymi. Jednakże w każdej z tych kategorii, artysta wydobywa istotę rzeczy, łącząc jednocześnie elementy na pozór sprzeczne: siła gestu nie przeczy jego lekkości, dynamika kompozycji – otrzymana dzięki kontrastom kolorystycznym bądź kresce szybkiej, ale precyzyjnej – nie unicestwia spokoju i harmonii charakteryzujących dzieła Urbanowicza. Ta postawa „recto verso” artysty jest także oczywista w jego sposobie traktowania tematu i medium: z jednej strony artysta nie koncentruje się na wiernym odtworzeniu rzeczywistości, mimo iż jest ona obecna, a nawet kluczowa w jego dziełach, z drugiej zaś eksperymentuje z materiałami – jego dzieła są najczęściej zrealizowane farbą akrylową lub pastelami na różnych materiałach, w zależności od tego, co artysta posiada akurat pod ręką: płótno, kawałek papieru, kartonu czy plastiku, a nawet kamień – te eksperymenty nie są jednak istotą jego sztuki.

„W pejzażach ulotnej natury, w twarzach i ciałach buduje świat marzeń, przeżyć, złożoność ludzkiego « ja ». Plastyka jest jego drugą naturą, której oddaje się bez zakłamań, jest samokształtowaniem się twórczym w rozterkach mijającego czasu. Ta próba pogłębienia siebie, dążenia do mistrzostwa zmusza do zadumy i wzrusza. Świadczy o jego potrzebach ducha”. (Paweł Jocz, 1997).

GALERIE ROI DORÉ

6, rue Sainte Anastase – 75003 Paris

Tél: + 33 1 42 78 54 42

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.roidore.com

wtorek-piątek 12.00-19.00, sobota 13.00-20.00

WSTĘP WOLNY

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama