Facebook

postheadericon Ks. Tadeusz Wojda SAC nowym metropolitą białostockim

Wojda2.jpgW Wielką Środę, 12 kwietnia 2017 r., kolejny pallotyn – tym razem Polak – ks. dr Tadeusz Wojda SAC, został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim.

Archidiecezja białostocka obejmuje tereny między Narwią i Biebrzą oraz rejon Puszczy Białowieskiej z parafiami w Białowieży i Narewce. Jest tą częścią archidiecezji wileńskiej, która po wojnie pozostała w granicach Polski.

Obecnie archidiecezja liczy 13 dekanatów i 112 parafii. Na jej terenie mieszka ponad 510 tys. mieszkańców, w tym około 451 tys. katolików. Posługuje w niej ponad 300 księży diecezjalnych i ok. 200 osób konsekrowanych w tym szesnaście zgromadzeń zakonnych żeńskich oraz trzy męskie: salezjanie, werbiści i jezuici.

Ks. Tadeusz Wojda jest członkiem pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla (Warszawa). Urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na kielecczyźnie. W 1977 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), gdzie 8 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, Władysława Miziołka.

Przez prawie 30 lat posługiwał w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a przez ostatnie 5 lat był Wojda1.jpgpodsekretarzem w tejże Kongregacji. Jest doktorem misjologii. Pracę doktorską „Nurty teologii misji z Münster i Louvain” napisał na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 roku.

Święcenia biskupie będą miały miejsce 10 czerwca br., o godz. 16.00 w archikatedrze białostockiej. Zawołanie biskupa nominata brzmi Oportet praedicari Evangelium (Potrzeba, aby Ewangelia była głoszona – Mk 13,10)

Warto przypomnieć, iż w chwili obecnej Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) liczy 12 biskupów (w tym 4 na emeryturze): pięciu Brazylijczyków, trzech Polaków oraz po jednym Niemcu, Kameruńczyku, Irlandczyku i Hindusie.

Radując się z nominacji naszego Współbrata oddajemy jego posługę pod opiekę Królowej Apostołów, św. Wincentego Pallottiego oraz pallotyńskich błogosławionych, życzymy światła Ducha Świętego w wypełnianiu pasterskiej posługi.

Ks. Grzegorz Kurp SAC
Sekretarz Prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama