Facebook

postheadericon CZECHY/SŁOWACJA: Jubileuszowe spotkanie Delegatury św. Cyryla i Metodego

Sl.jpg

W tym roku mija 25 lat działalności pallotynów na Słowacji. Na dzień dzisiejszy Delegatura liczy 22 współbraci, w tym 15 na Słowacji i 7 w Czechach. Podczas jubileuszu gościliśmy ks. Waldemara Pawlika – I radcę prowincjalnego. Miejscem spotkania było miasto Handlová należące do diecezji bańskobystrzyckiej, znajdujące się 60 km na północ od Hrońskiego Benadika. To miasto nie znalazło się na liście przypadkowo. Ma bowiem dla nas historyczne znaczenie. Niemal 80 lat temu przyjechali tutaj trzej pallotyni z niemieckiej Prowincji Trójcy Świętej.

Przybyli w lutym 1939 roku z posługą duszpasterską dla wiernych języka niemieckiego, których tutaj było w tych czasach aż 95% z ogółu ludności. Były to przede wszystkim rodziny górników, zajmujących się wydobywaniem węgla brunatnego. W tym samym roku pallotyni na Słowacji uzyskali zgodę na erygowanie wspólnoty. Na obrzeżach miasta zbudowali dom Stowarzyszenia, który w końcu lipca 1942 wizytował sam Generał. Pierwszą wspólnotę tworzyli księża: Anton Hanowski, Peter Hahn i Josef Musiol. Obok domu leżącego na obrzeżach miasta, zbudowano w latach 1939-42 kościół pw. Dobrego Pasterza. Była to trójnawowa kamienna budowla z dwoma bocznymi kaplicami. Pierwszą Mszę św. odprawił ks. Anton na Boże Narodzenie 1942. W 1944 odbyła się konsekracja kościoła.

8 maja 2017 roku było nam dane w tym kościele odprawić Najświętszą Eucharystię razem z parafianami i miejscowym proboszczem. Przewodniczył jej ks. Vladimír Peklanský, Słowo Boże wygłosił ks. Waldemar Pawlik. Po Mszy Świętej można było wysłuchać kilku świadectw osób, które naszych współbraci zachowali w pamięci. Mogliśmy od nich usłyszeć: „byli gorliwi, pobożni i zawsze z dobrym humorem.” Po II wojnie światowej byli nasi niemieccy współbracia razem z wieloma mieszkańcami mówiącymi po niemiecku zmuszeni do tego, aby wyjechać z kraju. Z miłości do naszych współbraci w tym kościele zachowała się do dziś tradycja odprawiania corocznej pasterki za nich.

Niech pallotyński charyzmat na naszych terenach nigdy nie gaśnie.

Ks. Peter Klubert SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama