Facebook

postheadericon CZECHY/SŁOWACJA: Spotkanie Delegatury w Donowalach (SK)

zjazd-Delegatury-2017-(8).jpgJest już tradycją, że dwa razy do roku Delegatura św. Cyryla i Metodego, reprezentująca Czechy i Słowację spotyka się wspólnie. Z reguły jest to na Słowacji, gdzie obecnie pracuje 15 pallotynów. Podobnie było i tym razem.

Dwudniowy zjazd odbył się od niedzieli 22 do wtorku 24 października 2017 r., w uroczej, górskiej wiosce, w paśmie ochronnym NAPANT niedaleko parku narodowego Wielka Fatra, w zachodniej części Niskich Tatr, w szerokim łęku pomiędzy Banską Bystrzycą i Rużomberkiem, w ośrodku diecezjalnym „Zornička”. W gronie 23 współbraci obecny był także ks. Waldemar Pawlik SAC, wiceprowincjał, a zarazem odpowiedzialny z ramienia Rady Prowincjalnej za Delegaturę św. Cyryla i Metodego.

Głównym celem dwudniowego spotkania była głębsza, wspólna refleksja nad kwestią powołań w Delegaturze. Przygotowana przed zjazdem przez ks. Dariusza Latuszka SAC ankieta i wypełniona przez każdego członka Delegatury, stała się wyśmienitą bazą informacji do wspólnej analizy i refleksji, w kwestii zaangażowania w budzenie powołań i troski o nie, na terenach Słowacji i Czech.

Podczas wspólnego spotkania nie zabrakło czasu na wspólną modlitwę i trwanie przed Panem. Kulminacyjnym punktem spotkania była wspólna poniedziałkowa Eucharystia, której w języku słowackim przewodniczył ks. Vladimir Peklanský, a kazanie po polsku wygłosił, ks. Waldemar Pawlik SAC. Ksiądz wiceprowincjał odnosząc się do słów poniedziałkowej Ewangelii (por. Łk 12, 13-21), przestrzegał zebranych przed chciwością, uwrażliwiał na niebezpieczeństwo bogactw oraz zwrócił uwagę na hojność serca, sprowadzającą się do słów Pisma Świętego, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu” (por. Dz 20, 35b).

zjazd-Delegatury-2017-(1).jpgWażnym momentem zjazdu było wspólne dzielenie się radościami i trudnościami codziennego, wspólnotowego życia. W tej części był czas i na relację z Jesiennego Zjazdu RPSiD, którego dokonali ks. Waldemar Pawlik SAC oraz ks. Jan David SAC.

Radością było i to, że podczas tak krótkiego spotkania udało się wypracować kilka wiążących na przyszłość pomysłów w trosce o powołania. Wśród nich trzeba wymienić m. in. wsparcie w projektach powołaniowych odpowiedzialnych za powołania na terenie Słowacji i w Czechach; podjęcie wspólnego postu za nowe powołania, gdzie każdego dnia będzie pościł inny współbrat; większa niż dotychczas pamięć w parafiach w I czwartek miesiąca w modlitwie o powołania oraz wspólnotowa pamięć w codziennej modlitwie.

Na koniec trzeba podziękować ks. Dariuszowi Latuszkowi SAC, delegatowi Księdza Prowincjała, który włożył wiele pracy, czasu i serca, a także dołożył usilnych starań, aby Zjazd Delegatury był nie tylko czasem spotkania, ale czasem konstruktywnie wykorzystanym, który wniesie w codzienne życie powiew nowego ducha. Głęboko wierzymy, że tak się stało. Za co Bogu niech będą dzięki!

Ks. Mariusz Leszko SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama