Facebook

postheadericon KIELCE/KARCZÓWKA: Styczeń na Karczówce

koledowanie_2017_TrzechKroli_Antidotum_2.jpg

Styczeń rokrocznie obfituje w naszym klasztorze całym mnóstwem ciekawych wydarzeń. Zaczyna się jak u Hitchcocka, bo to właśnie ze wzgórza Karczówki jest najlepszy w całych Kielcach widok na noworoczne fajerwerki, dalej jest już tylko ciekawiej.

Koncert kolęd

Stał się on już naszą tradycją, nie trzeba dużo ogłaszać, a wszyscy z okolicy wybierają się do nas na kolędowanie w Trzech Króli. W tym roku było ono połączone ze świętowaniem Epifanii. Wieczorem zebraliśmy się na nabożeństwie ekumenicznym prowadzanym przez zaprzyjaźnionego pastora kościoła metodystycznego Janusza Daszutę. Po modlitwie wieczór kolęd, który poprowadził kielecki chór ANTIDOTUM. Nie był to tylko dobry artystycznie koncert, artyści pięknie śpiewali, ale przede wszystkim angażowali wszystkich obecnych we wspólne kolędowanie.

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan

We czwartek 19 stycznia na Karczówce, odbyło się jedno ze spotkań modlitewnych obejmujących obchody tygodnia ekumenicznego w Kielcach. Rozpoczęło się ono od wspólnej modlitwy, nabożeństwa Słowa Bożego zwieńczonego koncertem kolęd w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. Następnie krótki, a esencjonalny wykład o znaczeniu i roli reformacji w kontekście jej 500-setnej rocznicy wygłosił dr Janusz Kucharczyk, związany z Wyższym Baptystycznym Seminarium Duchownym. Całość zakończyła wspólna kolacja przy szwedzkim stole, którą można było połączyć z oglądaniem wystawy poświęconej Biblii, reformacji i jej twórcom. Ekspozycję można podziewać w klasztornych krużgankach jeszcze przez najbliższe miesiące.

Rocznica Powstania Styczniowego

rocznica_powtsania_styczniowego_4.jpgUroczystość naszego św. Założyciela spotyka się co roku na Karczówce z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Rozpoczęło się ono w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. W Kielcach ważnym miejscem powstańczych działań był nasz klasztor i mieszkający w nim wówczas Bernardyni. Jak co roku w kościele św. Karola Boromeusza zgromadziły się tłumy wiernych, władze państwowe i samorządowe, poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne w strojach z epoki. Po Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa przy pomniku powstańców styczniowych na wzgórzu, za klasztorem.

Rekolekcje

W międzyczasie w naszym domu odbywały się różne inne wydarzenia. Swoje spotkanie oraz warsztaty komunikacji przeżywali członkowie Pallotyńskiego Wolontariatu Misyjnego. Był to dla nich kolejny krok w przygotowaniach wyjazdu do pomocy misjonarzom. W ostatnim tygodniu gościliśmy uczestników rekolekcji z postem Hildegardy, a styczeń jeszcze się nie skończył…

Wspólnota z Karczówki

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama