Facebook

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich

ulani.jpg

W słoneczne niedzielne przedpołudnie, w kościele św. Wojciecha w Ostrołęce-Wojciechowicach, odbyła się uroczystość upamiętniająca 5. Pułk Ułanów Zasławskich. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.30 sprawowaną w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy. Wszystkich uczestników liturgii powitał ks. proboszcz Michał Borowski SAC, kapelan 5. Pułku. Przewodniczył liturgii miejscowy dziekan ks. Zdzisław Grzegorczyk. Obecny był ks. Tadeusz PawłowskiSAC. W czasie Mszy św. okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Stanisław Tylus SAC. W uroczystości wzięli udział parafianie, oficerowie, żołnierze, rodziny i sympatycy Ułanów Zasławskich, wiele pocztów sztandarowych z okolicznych szkół.

Po Mszy odbyły się główne uroczystości przy pomniku 5. Pułku Ułanów Zasławskich oraz w ZSZ nr 2 noszącej imię 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

odznaczenie.jpgOdznaką Pamiątkową 5. Pułku Ułanów Zasławskich został odznaczony ks. Henryk Kietliński SAC, za współpracę z Zarządem Stowarzyszenia Krajowego Koła Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz za pracę duszpasterską wśród kontynuatorów tradycji pułkowej, przewodnictwo we Mszach Świętych podczas corocznych wrześniowych świąt pułkowych od 1991 roku. W uchwale napisano: „Piękne, porywające homilie, głoszone przez Księdza Profesora podczas corocznych Mszy polowych skupiały licznie społeczeństwo Ostrołęki i regionu, a także uczestników przybywających na uroczystości z całej Polski i z zagranicy, były wzmocnieniem dla tradycji Oręża Polskiego, która przetrwała i jest kontynuowana przez kolejne pokolenie. Kształtowały poczucie własnej tożsamości i wzmacniały uczucia patriotyczne”.

Święto jest nawiązaniem do wydarzenia z 26 września 1920, kiedy to pod Zasławiem odbyła się szarża kawalerii 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Sam pułk nawiązywał jeszcze do tradycji 5. Pułku Ułanów, utworzonego w 1830 i walczącego w powstaniu listopadowym; został następnie odtworzony pod koniec listopada 1917 i włączony do II Korpusu Polskiego - brał udział w bitwie pod Kaniowem. Podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 roku uczestniczył w wyprawie kijowskiej. Zaangażowany był w kampanii wrześniowej (w ramach Podlaskiej Brygady Kawalerii), a w czasie drugiej wojny odtworzony został w strukturach Armii Krajowej.

Ks. Stanisław Tylus SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama