Facebook

postheadericon ZAK: Wiadomości SG-ZAK [Październik 2010]

Drodzy bracia i siostry w ZAK!
W tym miesiącu przedstawiamy biografię ks. Franciszka KILIANA SAC, przygotowaną przez ks. Jana Koryckiego SAC, postulatora generalnego SAC, jak również podajemy kilka innych ważnych informacji.

1. PROCESY BEATYFIKACYJNE CZŁONKÓW ZAK NA POZIOMIE DIECEZJI (ciąg dalszy)

Sługa Boży ks. Franciszek KILIAN SAC.jpgFranciszek KILIAN SAC, ksiądz przynależący do Prowincji Polskiej, urodzony 10 października 1895 r. w Zawadzie, na Pomorzu, zmarł w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 4 marca 1942 r. Proces Beatyfikacyjny został oficjalnie rozpoczęty w Warszawie, razem z innymi męczennikami, w dniu 17 września 2003 r. Rolę postulatora na poziomie diecezjalnym pełni ks. Henryk Kietliński SAC.

Po ukończeniu Niższego Seminarium Duchownego w Polsce (Collegium Marianum w Wadowicach), w 1916 r. wstąpił do Pallotynów. Filozofię i teologię studiował w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Niemczech. Tam, 9 lipca 1922 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie studiował Pismo Święte na Uniwersytecie Warszawskim i na Biblicum w Rzymie, po czym został profesorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie k. Warszawy. W latach 1932-1937 był członkiem Zarządu Generalnego Pallotynów w Rzymie, pełniąc funkcję Sekretarza Generalnego, a następnie kontynuował zajęcia profesorskie w Ołtarzewie i służył młodej Polskiej Prowincji Pallotyńskiej jako konsulator prowincjalny.

Naziści aresztowali go, razem z innymi współbraćmi, 16 maja 1941 r. Najpierw umieszczono go w warszawskim więzieniu na Pawiaku, a następnie w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W obozie, ks. Kilian cierpiał podobnie jak inni, a równocześnie podtrzymywał na duchu załamanych, budził w nich nadzieję i jednoczył z Bogiem. Więcej myślał o niesieniu pomocy innym aniżeli o sobie. Ks. Konrad Szweda, naoczny świadek, opisując jak ginęli księża w Oświęcimiu, o ks. Kilianie zanotował: „Skupiał na modlitwach pod blokiem zrozpaczonych więźniów, pocieszał, spowiadał, a nawet w skrytości wygłaszał kazania” (Archiwum SAC, Warszawa). Dwaj kierownicy przymusowych robót maltretowali ks. Kiliana w sposób szczególny. O jednym z takich faktów znęcania się napisał wspomniany ks. Konrad Szweda: „Kiedy vice kapo (zastępca kierownika) dowiedział się, że to ksiądz katolicki, zbił go okrutnie, zmaltretował, kopnął w brzuch i wyrzucił z komanda” (tamże).

Niezmiernie osłabiony i niezdolny do pracy, został skazany na śmierć głodową w bloku śmierci. Ks. Kilian przyjął ten wyrok ze spokojem. Wyspowiadał się u żegnającego go ks. Konrada i razem z innymi poszedł w kierunku bloku, z którego nikt nie wracał żywy. Tam zmarł 2 marca 1942 r. Wieść o jego śmierci bardzo szybko rozniosła się po obozie koncentracyjnym. Ci, którzy go znali, mówili: „Zmarł nasz pocieszyciel i apostoł. Oto prawdziwy męczennik za wiarę i za Polskę”. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Wkrótce po wojnie, w 1947 r. Kapituła Generalna Pallotynów obradująca w Rzymie uznała ks. Kiliana za kandydata do beatyfikacji.

2. XX Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

Zebranie miało miejsce w Ariccia, (Rzym), od 20 września do 15 października. Nowa Generalna Rada, wybrana podczas trwania kapituły ma następujący skład: Generał, ks. Jacob Nampudakam (Indie), Vice- generał, ks. Adam Golec (Polska), Radcy: ks. Francois Harelimana (Rwanda), ks. Gilberto Orsolin (Brazylia) i ks.Martin Manus (Niemcy). Prokuratorem Generalnym został ks. Vitaliy Gorbatykh (Ukraina), Ekonomem Generalnym ks. Gerald Dwyer (Irlandia), a Sekretarzem Generalnym ks. Markus Reck (Szwajcaria). Mszy Św. dziękczynnej concelebrowanej na zakończenie Zebrania w duchowym Centrum Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, w kościele SS. Salvatore in Onda przewodniczył nowo wybrany Ksiądz Generał. Na Eucharystii obecna była duża grupa członków ZAK.

Podczas Zebrania Generalnego dzień 8 października był poświęcony sprawom Zjednoczenia. Na porannym posiedzeniu kilku członków ZAK prezentowało ZAK. Wśród nich byli: z Berlina, Lissy Eichert i brat Klaus Schneider, z Avella, s. Anna Simeone, z Bielska-Białej, Polska p. Marek Kalka, z Brazylii, ks. Joao Pedro Stawicki i z Irlandii, ks. bp. Séamus Freeman. Następnie miała miejsce szeroka dyskusja, którą animował Przewodniczący ZAK ks. Derry Murphy SAC, w której, także wzięli udział Vice-Przewodniczący Corrado Montaldo i Przełożone Generalne, s. Serena Cambiaghi CSAC i s. Izabela Świerad SAC. Wzięły udział także Siostry s. Salete Cargnin CSAC i s. Josephina D’Souza SAC. Debata i dyskusja były bardzo ożywione.

9 października, w sobotę na popołudniowym posiedzeniu ks. Francesco Todisco przedstawił temat 50 rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego, którą będziemy świętować 20 stycznia 2013 roku. Będzie to okazja do zaprezentowania ZAK. Z tej okazji obecna była s. Anna Sardiello, Przełożona Generalna Sióstr Eucharystek św. Wincentego Pallottiego wraz z s. Margaritą. Powszechnie zgodziliśmy się, że będzie to właściwa okazja, by oddać cześć naszemu Świętemu Założycielowi i potwierdzić nasze uczestnictwo w misji Kościoła Jezusa Chrystusa. Będzie podjętych wiele inicjatyw aby zaznaczyć świętowanie na różnych poziomach życia ZAK.

Strona Zebrania Generalnego jest wciąż czynna i jest to: www.sac.info/2010 .

Siostry Apostolstwa Katolickiego w Nowym Jorku podają do wiadomości, że na stronie internetowej ich Prowincji pojawiło się nowe hasło: Aktualności. Adres prowincji: www.pallottinesisters.org.

3. Indie

Delegatura Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego dnia 15 sierpnia 2010 roku została przekształcona w Prowincję. Pierwszą Prowincjalną została s. J. X. Clara SAC. Módlmy się, by Pan błogosławił Siostrom na tym nowym etapie życia ich wspólnoty.

4. Centrum Formacji „Wieczernik” przy Via G. Ferrari 1, Rzym

W październiku, w  Centrum rozpoczęła się nowa inicjatywa formacyjna. Jest to roczny kurs dla formatorów pallotyńskich. Celem kursu jest zaproponowanie różnych możliwości studiowania i pogłębiania tematów związanych z naszym Założycielem, Jego Dziełem i formacją pallotyńską, oraz skorzystanie w Rzymie z kursów dotyczących życia konsekrowanego w Kościele. Jedenastu uczestników to członkowie Stowarzyszenia: z Brazylii, Kolumbii, Mozambiku, Tanzanii, Kenii, Rwandy, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Zambii i Indii, natomiast siedem to Siostry Apostolstwa Katolickiego, które pracują w Brazylii, Indii i we Włoszech. Kurs jest zorganizowany i prowadzony przez osoby odpowiedzialne za formację w obu Wspólnotach. Za całość odpowiedzialny jest ks. Stanisław Stawicki, SAC.

5. Świętowanie w ZAK – 28 październik

Tego roku obchodzimy siódmą rocznicę erygowania Zjednoczenia w Kościele Powszechnym. Kontynuując praktykę przyjętą w 2004 roku członkowie ZAK w Rzymie i z okolic zgromadzą się 23 października, w sobotę, o 16.30 w kościele Spirito Santo dei Napoletani, przy Via Giulia w Rzymie, w którym Św. Wincenty Pallotti był rektorem od 1835 aż do przeniesienia się, w styczniu 1846, wraz z niewielką wspólnotą do kościoła SS. Salvatore in Onda. W tym dniu uroczystej Mszy Św. będzie przewodniczył ks. Generał Jacob Nampudakam SAC. We Mszy Św. wezmą także udział Siostry Generalne s. Serena Cambiaghi CSAC i s. Izabela Świerad SAC. Łączmy się w tym tygodniu, wspominając i dziękując Bogu za dar Zjednoczenia i prośmy Go dla nas samych o jeszcze większą wierność w misji Kościoła, tak by Chrystus był bardziej znany i kochany.

6. Tanzania-Kenia

16 maja 2010 roku w kościele w Siuyu, w katolickiej misji, w diecezji Singida 33 osoby z Siuyu, Mwisi, Makiungu i Wibia złożyły Akt Zaangażowania Apostolskiego, podczas Mszy Św. sprawowanej przez ks. James Amasi, przewodniczącego Krajowej Rady Koordynacyjnej.

SEGRETARIATO UAC
Piazza S.V. Pallotti, 204 – 00186 Roma
Tel./Fax: (39) 06 68194623
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama