Facebook

postheadericon KOLUMBIA: Z kroniki wspólnoty parafialnej i palotyńskiej w Bello

Bello

Koncert

W czwartek, 11 listopada w naszym kościele parafialnym uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu. Prawie 80-osobowa grupa artystów dała koncert pieśni religijnych i patriotycznych. Wykonawcami były dzieci i młodzież z trzech ośrodków zajmujących się wychowaniem dzieci wraz z zespołem „Amadeus”. Jako pierwsi zaprezentowali się mieszkańcy naszego palotyńskiego Domu Dziecka i potem kolejni wykonawcy. Prawie dwugodzinny koncert zakończył się wspólnym występem wszystkich artystów.

Dzień dziękczynienia w Domu Dziecka

Jak co roku, w połowie listopada rozpoczynamy okres wakacyjny. Z tej okazji 10 listopada dzieci z naszego Domu Dziecka im. Jana Pawła II wraz z opiekunkami zorganizowały przedstawienie. Celem prezentacji było wyrażenie wdzięczności pracownikom i wolontariuszom posługującym w tej instytucji. Dzieci zaprezentowały regionalne śpiewy i tańce. Prawie 40-osobowa grupa gości była pod wielkim wrażeniem talentu małych artystów.

Pielgrzymka pracowników Casa Hogar

Bello1We wczesnych godzinach porannych, 22 listopada, pracownicy naszego Domu Dziecka wraz z towarzyszącym im kapłanem, wyruszyli na szlak pielgrzymkowy. Celem było dotarcie do sanktuarium maryjnego w Las Lajas położonego na malowniczych terenach górskich, na granicy z Ekwadorem. Oczywiście po drodze odwiedziliśmy inne miejsca kultu religijnego. I tak kolejno modliliśmy się: w katedrze w Popayan, na zabytkowym cmentarzu w Tulcán w Ekwadorze, sanktuarium maryjnym w Las Lajas, w sanktuarium Señor de Los Milagros w Buga.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również Hacienda el Paraíso - w miejscu życia i twórczości znanego kolumbijskiego pisarza Jorge Isaac. Po 5 dniach pielgrzymowania, 25 listopada, wszyscy szczęśliwie powrócili do swoich domów.

Podsumowanie roku 2016 w liczbach

Koniec roku sprzyja podsumowaniom mijającego okresu. I tak w mijającym, 2016 roku w naszej parafii Objawienia Pańskiego w Bello 216 dzieciom udzieliliśmy sakramentu Chrztu. Sakrament małżeństwa zawarły 24 pary. Bramę życia wiecznego przekroczyły 74 osoby. Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 154 dzieci, a sakrament bierzmowania 56 osób. Bogu niech będą dzięki za miniony rok.

Fiesta de San Vicente Pallotti

22 stycznia Wspólnota Palotyńska świętuje wspomnienie swojego założyciela św. Wincentego Pallottiego. W naszej parafii w Bello podczas koncelebrowanej Mszy św. o godzinie 11.00 oddaliśmy cześć Założycielowi. Mszy św. przewodniczył nasz parafianin – redemptorysta ksiądz Ariel Nieto. Do wygłoszenia homilii został zaproszony rektor domu formacyjnego w Medellin ks. Roman Nakonieczny SAC, ale dzień wcześniej dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci taty naszego współbrata i ksiądz Roman niezwłocznie udał się do Polski na uroczystości pogrzebowe. W zastępstwie kazanie wygłosił Delegat Prowincjała. Podczas Eucharystii towarzyszył nam także nasz współbrat z Bogoty ks. Jan Robert Adamowicz SAC przebywający w tym czasie na odpoczynku. Warto zaznaczyć, że podczas Eucharystii były obecne wszystkie wspólnoty działające przy naszej parafii, które po przerwie wakacyjnej, tego dnia rozpoczęły kolejny rok swojej aktywności pastoralnej i apostolskiej.

Również Msza Święta o godzinie 6.30 miała innych charakter niż zwykle, gdyż sprawowali ją kapłani z poza naszej parafii. Przewodniczył wspomniany już ks. Jan Robert Adamowicz SAC, a Słowo Boże wygłosił nasz współbrat z Medellin ks. Mariusz Mąka SAC.

Bello2W tym dniu nasza świątynia była udekorowana kilkoma wizerunkami Założyciela. Obrazy zostały namalowane przez peruwiańskiego artystę z inicjatywy ówczesnego proboszcza, a obecnego dziekana w stolicy Kolumbii – Bogocie, ks. Adama Kraszewskiego SAC. Płótna wykonane w 2013 roku z okazji 50 rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallotiego przedstawiają naszego Fundatora w życiu i posługach apostolskich. Pallotti jako kapłan, spowiednik, głosiciel Słowa Bożego, szafarz sakramentu chorych i jako posługujący dzieciom.

Zainteresowanych szerszą relacją fotograficzną z wszystkich wydarzeń zapraszamy na naszą parafialną stronę na facebooku pod adresem: Parroquia La Epifanía de Bello.

Ks. Dominik Kaczmarek SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama