Facebook

postheadericon REFLEKSJA: Czynić dobrze – nie czynić źle

czynic-dobro.jpgW Ewangelii św. Mateusza czytamy: „czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”.

Chciałoby się rzec: trudna ta mowa, trudne polecenie, na ile jest wykonalne?

Na początku trzeba wyjaśnić, by nie było niedomówień, spekulacji, rozbieżności, wątpliwości, kombinowania, że te słowa są prawdziwe i wiążące – bo to są słowa Jezusa Chrystusa, który jest Prawdą, Nieomylny. Spróbujmy to zrozumieć jako księża, bracia, siostry, ludzie świeccy.

Pan Jezus mówi kogo nie naśladować:

– osób, które grzeszą pychą, a więc uważają się za „alfę i omegę” i głosząc Ewangelię, mają ją za nic. Służy ona im za parawanik przykrywający ich niecne czyny.

– osób, które pchają się do przodu, by za wszelką cenę być pierwszym, które kłamią, fałszywie donoszą, rozpychają się, pogardzają innymi. Uważają, że mają monopol na prawdę i są gotowi dla pieniędzy i sławy wyrzec się wiary w Boga, reklamować się jako niewierzący.

Dla potwierdzenia tych słów, nie osądzając nikogo, ale patrząc na postępowanie takich osób przytoczę przykłady:

Dla pieniędzy i sławy drużyna piłkarska Real Madryt, jedna z najlepszych na świecie, usuwa krzyż ze swego logo. Inni sportowcy, aktorzy za cenę pieniędzy i sławy pozują do pism pornograficznych. Jeszcze inni piszą nieprawdę, wręcz plują na Kościół, papieża, duchowieństwo, laikat wierzących. Dalej, zabijają ludzi na zamówienie, stają się terrorystami, prześladują wierzących, zabijają dzieci poczęte, zachęcają do aborcji i eutanazji, do stosowania in vitro. I to wszystko w celu łamania przykazań Bożych, nauki Kościoła z pobudek egoistycznych. Czynią to wszystko w imię diabła, by go naśladować i być największymi spośród czyniących zło dla doczesnych korzyści, jak Lucyfer.

Tymczasem św. Michał Archanioł woła „Któż jak Bóg”! Inni mówią: „Bóg jest większy”, „Bóg albo nic”, „niespokojne jest serce, póki nie spocznie w Tobie Boże.” Św. Piotr mówi:  „Tyś jest Synem Bożym, do kogo pójdziemy”. Maryja „oto Ja Służebnica Pańska” i wiele, wiele innych wezwań, które by można zacytować.

Jaka płynie dla mnie nauka, wnioski z tej refleksji? Niech codziennie nam przeświecają słowa Jezusa: „największy z was niech będzie waszym sługą”. Jeśli to rozumiesz, będziesz wielki i pierwszy.

Br. Adam Fułek SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama