Facebook

postheadericon REFLEKSJA – Czytajmy…

targi-wawa-106.jpgDo czytania zachęcają nas rodzice, nauczyciele, profesorowie, księża, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prezydent, a także Papież. Pytanie: co powinniśmy czytać?

Nie mamy wątpliwości, że Kościół, ludzie wierzący, ludzie sumienia zdecydowanie zachęcają nas do czytania pozycji, które wnoszą w nasze życie etykę chrześcijańskiego życia. Czytanie chrześcijańskich pozycji pogłębia naszą wiarę, miłość, dobro, życzliwość.

Ostatnio Ojciec Święty zachęcał do czytania Pisma Świętego, a Prezydent do czytania pięknej polskiej literatury. Czytający dawali świadectwa, jak bardzo im pomogło czytanie dobrych publikacji w życiu. Np. w wątpliwościach dotyczących wiary w Boga, nauki Kościoła, a także wyjaśniało, wręcz dawało „recepty” na dobre życie. Mnie, książki i inne publikacje pomagały w rozwiązywaniu różnych problemów. Do takich książek zaliczam „Jezus żyje”, „Jezus mówi do ciebie”, „Drogi Jezu” – Sahar-Young albo Kard. Roberta Saraha – „W drodze do Niniwy”, „Bóg albo nic”, a także inne książki i publikacje jak: „Głos Brata Alberta”, „Codzienna pamięć praktyczna 33 punkty Pallottiego”, „Panie do kogo pójdziemy”, katolickie czasopisma, a przede wszystkim czytanie Pisma Świętego.

Zbliża się czas wakacji i urlopów. Będzie czas na turystykę, zwiedzanie, korzystanie z dóbr natury, uczestniczenie w różnych imprezach. Warto sobie postawić pytanie, czy w tym czasie uda mi się wziąć do ręki Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego itd.? Pragnę Cię zapewnić, że nie będzie to czas stracony. Stwierdzisz, że warto czytać Pismo Święte.

Często widzimy świętych na obrazach lub figurach z księgami Pisma Świętego, regułami zakonnymi. To świadczy o tym, że oni dużo czasu poświęcali czytaniu. Słowo pisane ubogaca nas, dostarcza wiedzy o życiu pierwszych chrześcijan, o rozwoju Kościoła, a przede wszystkim o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Papież Franciszek rozdaje i zachęca do czytania Ewangelii. Mówi: czytajmy ją w domu, w autobusie, na łonie natury, w Kościele. Czytajmy encykliki papieskie, dokumenty Kościoła. To są źródła, które nam pomagają żyć po chrześcijańsku.

Pragnę przestrzec wszystkich, którzy kupują różne książki za wszelką cenę po to, by je mieć na swojej półce. To jest snobizm. Ktoś powiedział: jeżeli masz książki i przez dwa, i więcej lat ich nie czytasz to pozbądź się ich, podaruj innym. Odważę się powiedzieć, że kto nie czyta i nie sięga po książkę, ten nie rozwija swojego intelektu.

Zachęcam, byśmy w czasie wakacji zaczęli czytać dobrą literaturę. Będę się cieszył, jeśli chociaż jedna osoba pod wpływem tej refleksji zacznie regularnie, codziennie czytać Pismo Święte i publikacje katolickie.

Br. Adam Fułek SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama