Facebook

postheadericon FRANCJA: Francuski Tydzień Społeczny, poświęcony zagadnieniu migracji

SSF_FTSW listopadzie grupa pięćdziesięciu osób, w większości studentów,  uczestniczyła we Francuskim Tygodniu Społecznym w Paryżu. Wyjazd zorganizowany został przez Europejski Dom Spotkań- Fundację Nowy Staw z Lublina we współpracy z Wyższą Szkołą Europejską z Krakowa.

To już kolejny wyjazd na Francuski Tydzień Społeczny – mówi organizator Anna Moskwa z Europejskiego Domu Spotkań. Organizowaliśmy już wyjazd do Lyonu, do Paryża jedziemy już drugi raz.

Tydzień Społeczny został zorganizowany już 85. Pierwszy raz odbył się w 1904 roku jako reakcja katolików świeckich na encyklikę społeczną Leona XIII Rerum Novarum. W tym roku Tydzień Społeczny był poświęcony zagadnieniu migracji. Uczestniczyli w nim ludzie nauki, polityki, reprezentanci wyznań religijnych oraz osoby zaangażowane w pomoc imigrantom.

Francuski Tydzień Społeczny trwał w Paryżu trzy dni: od 26 do 28 listopada. Organizatorzy w tym roku przygotowali dla 3 tys. uczestników salę konferencyjną na przedmieściach Paryża. Wśród nich było kilkuset gości zagranicznych: m.in. z Węgier, Chorwacji, Czech. Polska grupa zakwaterowana była u rodzin z rodzin w paryskich parafii. Byliśmy bardzo dobrze przyjęci. Francuzi okazali się bardzo gościnni i przyjaźni – relacjonuje Igor Pronobis. Trudny okazał się natomiast powrót autokarem do Polski. Atak zimy i spowodowane nim utrudnienia w ruchu drogowym sprawił, że zasadnicza część grupy wróciła do Lublina dopiero po 36 godzinach jazdy.

W czasie debat i wykładów uczestnikom towarzyszyła modlitwa braci z Taize. W czasie przerw zapraszali oni na modlitwę kanonami. Natomiast w niedzielę po ekumenicznym nabożeństwie z udziałem kardynała Paryża Andre Vingt-Trois odprawiona została msza św. w języku polskim.

Polscy uczestnicy Tygodnia Społecznego otrzymali również „pallotyńskie” pamiątki z Paryża. Ks. Witold Urbanowicz SAC przekazał studentom reprodukcje jednego ze swoich najnowszych obrazów.

Za rok tydzień poświęcony demokracji odbędzie się ponownie w Paryżu i po rak kolejny zaproszona zostanie grupa z Polski.

Anna Moskwa, Wojciech Sadłoń

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama