Facebook

postheadericon 3 CLERICUS CHESS 2014

clericus.jpg

W dniach 12-13 grudnia 2014 r. odbywały się w Rzymie w Istituto Santa Maria dei Religiosi Marianisti 3 Międzynarodowe Mistrzostwa Włoch Duchowieństwa (3 Clericus Chess 2014). Wzięło w nich udział 13 zawodników: 6 Polaków (!), 4 Włochów, 2 Chorwatów i 1 Filipińczyk.

Więcej…

 

postheadericon OTWOCK: Rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego

Otwock.jpgZaledwie kilka dni temu, w I Niedzielę Adwentu, rozpoczął się w Kościele Rok Życia Konsekrowanego. Również w naszej parafii – Zesłania Ducha Świętego w Otwocku pragnęliśmy zaznaczyć to wydarzenie. Na zaproszenie naszej wspólnoty odpowiedział JE bp Marek Solarczyk, który w pierwszoczwartkowy wieczór przewodniczył uroczystej Mszy św., a także wygłosił Słowo Boże.

Więcej…

 

postheadericon SEKRETARIAT MISYJNY: Spotkanie seminaryjnej grupy misyjnej

zabki.jpgNa zaproszenie Księdza Sekretarza ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla, Grzegorza Młodawskiego, 9 grudnia 2014 r. klerycy z grupy misyjnej z Ołtarzewa, udali się do podwarszawskich Ząbek, gdzie swą siedzibę ma Pallotyński Sekretariat Misyjny. Celem spotkania była pomoc przy pakowaniu świątecznych listów dla osób współpracujących z Sekretariatem Misyjnym, co dla naszej dziesięcioosobowej nie stanowiło większego problemu.

Więcej…

 

postheadericon CZĘSTOCHOWA: Sesja formacyjna dla braci juniorystów oraz inauguracja postulatu

W dniach od 8 do 12 grudnia 2014 r., w pallotyńskim domu w Częstochowie, odbyła się pierwsza z kilku sesji formacyjnych dla braci juniorystów naszego Stowarzyszenia. O poprowadzenie tego spotkania został poproszony ks. Sławomir Radulski, który jest wykładowcą Pisma Świętego w ołtarzewskim Wyższym Seminarium Duchownym. Obecni byli wszyscy nasi bracia junioryści: br. Jarosław Dzwonkowski z Poznania, br. Piotr Arnold z Gdańska i br. Marcin Zadrożny z Częstochowy.

Więcej…

 

postheadericon WENEZUELA: Upata – założyciele miasta i męczennicy

Upata.jpgNiezwykle ważnym wydarzeniem dla miasta Upata i dla Kościoła w całym regionie Guayana jest czas walk wyzwoleńczych. Mówimy przede wszystkim o roku 1817. Wtedy to pierwsze misje założone w Guayana: Matki Bożej od Aniołów w Yacuario z 1730 r., Misja św. Józefa w Cupapuy z 1733 r. i Misja św. Franciszka w Altagracia z 1734 r. obchodziły ponad 80 lat istnienia i miasto Św. Antoniego Padewskiego w Upata ponad 50 lat istnienia.

Więcej…

 

postheadericon ZAK: Krajowa Rada Koordynacyjna ZAK

ZAK.jpgWraz z pierwszą niedzielą Adwentu (30 listopada 2014r.) została ukonstytuowana i rozpoczęła swoją kadencję nowa Krajowa Rada Koordynacyjna ZAK w Polsce.

Zgodnie z Regulaminem Krajowa Rada Koordynacyjna ZAK w Polsce składa się z członków z urzędu:

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Pallotyni w Niemczech – historia, która rozpoczyna się w Afryce

2177_pallottiner_in_kamerun_um_1913gross.jpgHistoria niemieckich pallotynów rozpoczyna się w Kamerunie. Od 1894 roku to afrykańskie państwo stało się niemiecką kolonią. Stolica Święta jak również Imperium Niemieckie były zainteresowane obecnością misjonarzy w tej koloni. Rząd w Berlinie nalegał, aby przyszli misjonarze katoliccy byli narodowości niemieckiej. W ten sposób telegramem przełożonego generalnego został wezwany z Brazylii ks. Henrich Vieter z informacją, że został mianowany prefektem apostolskim dla Kamerunu.

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Z pętlą na szyi jeszcze błogosławił... Ks. Józef Stanek

Stanek.jpgBłogosławiony ks. Józef Stanek był podczas Powstania Warszawskiego kapelanem zgrupowania „Kryska”. Nienawiść Niemców sprowadziła na niego męczeńską śmierć przez powieszenie. „Ksiądz kapelan Stanek wszystkim spędzonym na tę egzekucję ludziom (jeńcom – powstańcom i ludności cywilnej) udzielił jeszcze spod szubienicy z pętlą na szyi błogosławieństwa... Żegnał wszystkich przyglądających się tej tragedii znakiem krzyża” – wspominała Stanisława Żórawska.

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJE: Niezwykły Syn, niezwykła Matka!

Maryja.jpgNa Uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Nauczyliśmy się, i tego uczymy innych, iż za wysiłek się wynagradza; że „bez pracy nie ma kołaczy”; albo, że „od chleba aż do nieba wszystko pracą zdobyć trzeba”. Pan Bóg tymczasem prezentuje nam nieco inną taktykę. Zanim zdążymy oswoić się z tym światem, już czyni nas swoimi dziećmi. Zanim zdążymy zrozumieć cokolwiek z Jego świętego misterium, On już się nam udziela… Tak było w życiu Maryi. Zanim pojawił się u Niej Anioł Gabriel; zanim wyrzekła: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” - Bóg udzielił Jej kredytu zaufania i uczynił Ją pełną łaski. I o tym właśnie przypomina nam dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

Więcej…

 

postheadericon PODZIĘKOWANIE po pogrzebie Brata

W imieniu rodziny jak i moim własnym, pragnę wyrazić głęboką wdzięczność i podziękowanie współbraciom za udział w pogrzebie mojego brata - śp. Marka Kożucha. Dziękuję w sposób szczególny za obecność współbraci z Sekretariatu Misyjnego z Ząbek oraz tym z sosnowieckiej wspólnoty pallotyńskiej. Dziękuję też za wszelkie modlitwy i słowa solidarności, które napłynęły do mnie i mojej rodziny. Bóg zapłać!

Ks. Jerzy Kożuch SAC

 

postheadericon ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO i radość bycia pallotynem

logo-zycie-konsekr.jpg

W sobotę, 29 listopada 2014 r. w całym Kościele katolickim rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego. W Rzymie wydarzenie to zostało zaznaczone wielką modlitewną wigilią w Bazylice Santa Maria Maggiore, której przewodniczył sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, abp Jose Rodriguez Carballo OFM. Był to czas modlitwy naznaczony wsłuchiwaniem się w teksty niektórych założycieli, którzy naśladowali Chrystus na różny sposób. Innym znaczącym momentem było przesłanie telewizyjne Papieża Franciszka, który w tym czasie odbywał podróż apostolską do Turcji.

Więcej…

 

postheadericon ZARZĄD GENERALNY: Doroczne spotkanie Komisji Liturgicznej przy Zarządzie Generalnym

Commissione-Liturgica-2014.jpgKomisja Liturgiczna w swoim nowym składzie spotkała się po raz pierwszy w dniach 27-29 października 2014 r. w Domu Generalnym w Rzymie. Obecni byli: ks. Jacek Nowak – przewodniczący, ks. Vitaliy Gorbatykh – prokurator generalny oraz przedstawiciel Zarządu Generalnego, ks. Jarosław Superson (WA), ks. Jürgen Riegel (CJ) oraz ks. Thomas Kureekattil (NA).

Pierwszorzędnymi sprawami umieszczonymi w porządku dnia były: a. status questionis zatwierdzenia pallotyńskich tekstów własnych; b. sprawdzenie i namysł nad: Celebracje Liturgiczne SAC z 1989 roku; c. refleksja nad aktualnym Kalendarzem Liturgicznym SAC; d. środki powzięte w celu umieszczenia wspomnienia św. Wincentego Pallottiego w kalendarzu uniwersalnym; e. celebracja oktawy Epifanii.

>>>Tłum. z włoskiego ks. Grzegorz Kurp SAC

 

postheadericon WSD OŁTARZEW: Zawierzenie Seminarium opiece Świętego Józefa

Zawierzenie Seminarium opiece Świętego Józefa

Św. Wincenty Pallotti zwykł mawiać, że Święty Józef po Niepokalanej Dziewicy był jednym z najszczęśliwszych spośród wszystkich ludzi w historii świata. Właśnie Jemu – Oblubieńcowi Bogarodzicy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tj. 8 grudnia 2014 r., została oddana cała wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie w wymiarze duchowym i materialnym. To wyjątkowe wydarzenie poprzedziliśmy dziewięciodniową nowenną do Opiekuna Świętej Rodziny.

Więcej…

 
MYŚLI PALLOTTIEGO

Kto bardziej od innych stara się o zbawienie dusz, ten w chwili swej śmierci spotka się z większym miłosierdziem Bożym.

WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
Reklama
WARTO POSŁUCHAĆ
Reklama
WARTO ODWIEDZIĆ
Reklama
WARTO WSPOMÓC
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama