Facebook

postheadericon UKRAINA: Pallotyn na wojnie, czyli posługa kapelana wśród walczących na wschodzie Ukrainy

UA

Firanki w rozbitych oknach bujają się na wietrze – wojna. Za nimi kiedyś bawiły się dzieci, tam buzowało życie... Dziś bezradnie wskazują, że ten dom jest pusty. Mieszka w nim wojna – śmierć. W niedużym mieście Troickie na wschodzie Ukrainy jest wiele takich okien, a także kraterów od min, na wpół zniszczonych budynków w którym kilka okien zaklejono na krzyż taśmą klejącą (żeby w razie stłuczenia nie rozsypało się na małe szczątki, żeby było mocniejsze). Przez bezludne miasto, leżące między dwiema cywilizacjami świata, biegnie szlak linii demarkacyjnej. Tam gdzie pomoc od wolontariuszy trafia dzięki towarzyszeniu kapelana, gdzie prawie nie ma problemu z alkoholem, ponieważ mało kto chce umrzeć po pijanemu, gdzie nie chcą aby przyjeżdżała misja OSCE, bo po jej wizycie zaczynają się ostrzały.

Więcej…

 

postheadericon INSTYTUT PALLOTTIEGO: Radość konsekracji. XV sympozjum Instytutu Pallottiego

IMG_9301.jpg

Do gościnnych murów konstancińskich pallotynów przybyło ponad 150 uczestników z całej Polski oraz z Ukrainy, ze Słowacji i Danii, aby wziąć udział w XV sympozjum Instytutu Pallottiego.

Więcej…

 

postheadericon SEKRETARIAT MISYJNY: Czuwanie misyjne

IMG_6321-(2).jpgCzuwanie misyjne zorganizowane przez Sekretariaty Misyjne Polskich Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego rozpoczęło się modlitwą prowadzoną przez wieloletniego przewodnika pielgrzymkowego, Pallotyna ks. Andrzeja Dębskiego. Przez drogę pod czujnym okiem s. Weroniki i s. Hiacynty Zhang Yunling, chinki ze Zgromadzenia Ducha Świętego Pocieszyciela – uczyliśmy się modlić w języku chińskim. Później wraz z ks. Benjaminem Bahashi, Pallotynem pochodzącym z Demokratycznej Republiki Kongo i s. Kamilą Monik, Franciszkanką Misjonarką Maryi, która wkrótce wyjeżdża do Etiopii – modliliśmy się w języku suahili.

Więcej…

 

postheadericon OTWOCK: Patronat nad pomnikiem katyńskim

1.jpgW niedzielę 19 kwietnia 2015 r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku zakończyli roczny patronat nad pomnikiem katyńskim przy kościele Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. W uroczystościach przy pomniku uczestniczyli przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, Członkowie Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia oraz przedstawiciele władz miasta, lokalni samorządowcy, kombatanci, uczniowie i nauczyciele szkół z całego powiatu z pocztami sztandarowymi. Obchody rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. dr Zenona Hanasa z udziałem proboszcza parafii ks. Krzysztofa Wojdy SAC oraz ks. Bogdana Sankowskiego, proboszcza parafii Świętego Wincentego á Paulo. Piękną oprawę muzyczną przygotowała p. Barbara Galbarczyk.

Więcej…

 

postheadericon CZECHY/FULNEK: Walka i wiara, czyli ministranci po wojskowemu

Untitled-1.jpgJako duszpasterze (zwykli J czy jako specjaliści!) często dwoimy się i troimy nad sposobem oraz formą docierania do młodego człowieka, nad tym jak go najszybciej i najefektywniej zainteresować, jak mu "sprzedać" naszą, własną ofertę. Nasze pomysły, a to wiemy wszyscy, nie zawsze spotykają się z otwartym przyjęciem, czy też akceptacją. Bywają najzwyczajniej nieskuteczne albo bardzo mało skuteczne, pomimo ich nowoczesności. A może zapytać się samych zainteresowanych, czego oczekują, jakie mają potrzeby, których nie są w stanie zapewnić im ich rodziny czy też szkoly?

Więcej…

 

postheadericon CZECHY/SLAVKOVICE: Święto Bożego Miłosierdzia w sanktuarium Bożego miłosierdzia i św. siostry Faustyny we Slavkovicach

Święto Bożego Miłosierdzia w sanktuarium Bożego miłosierdzia i św. siostry Faustyny we Slavkovicach (Czeska Republika)

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (jedyne takie w Czeskiej Republice) przeżywało w niedzielę dnia 12. kwietnia 2015 r. prawdziwe oblężenie. Od godziny dziewiątej rozpoczęła się spowiedź i szybko się okazało, że osób chętnych do pojednania z Bogim jest tak wiele, że potrzeba spowiadać nie tylko w konfesjonale, ale i na innych miejscach: na początku w kościele a potem także przed kościołem. Sakrament pokuty i pojednania trwał tego dnia aż do godziny 21.00.

Więcej…

 

postheadericon UKRAINA/ŻYTOMIERZ: Obiad dla bezdomnych

DSC_0158.jpgJuż od kilku lat w Żytomierzu organizowane są świąteczne obiady dla biednych i bezdomnych. Zainicjował to dobrą sprawę ks. Wiaczysław Gryniewicz SAC. Organizatorami tego przedsięwzięcia są członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego na czele z Pallotynką – siostrą Karoliną Słomińską, a odpowiedzialną za przebieg święta była parafia Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu na Malowance.

Więcej…

 

postheadericon SŁOWACJA/SPISSKA NOVA VES: Święto Bożego Miłosierdzia w naszym Sanktuarium

360.jpg

Również w tym roku nam było dane świętować Niedzielę Bożego miłosierdzia w naszej świątyni w Spiśskej Novej Vsi na Słowacji. Nasze zaproszenie do celebrowania głównej Mszy świętej i wygłoszenia kazania przyjął greckokatolicki arcybiskup Cyril Vasil SJ, sekretarz Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich w Kurii Rzymskiej, pochodzący ze słowackich Koszyc. Wyjątkowy gość w związku z nie dawno ogłoszonym przez papieża Rokiem Świętym Miłosierdzia zapewnił pielgrzymów:

Więcej…

 

postheadericon ZAK: Rekolekcje ZAK w kopieckim wieczerniku

DSC00086-(2).jpgW dniach 17-19 kwietnia br. członkowie i współpracownicy ZAK ze Wspólnot Królowej Apostołów przeżywali swoje kolejne rekolekcje na Kopcu k. Wadowic. Najwięcej przyjechało z rejonu Andrychowa, ale byli też przedstawiciele Górnego Śląska, z Żor i Dębieńska. Tak się złożyło, że w pierwszy dzień rekolekcji Marta i Zygmunt Kaczmarczyk świętowali 54 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Powiedzieli nam, że pierwszy raz w życiu tak uroczyście przeżyli rocznicę swojego ślubu.

Tym razem wszystkie rozważania i modlitwy przeżywaliśmy w kaplicy domowej. Piękny obraz Królowej Apostołów pomagał nam trwać na modlitwie w jedności z Maryją. Eucharystyczny wymiar Wieczernika przeżywaliśmy szczególnie podczas Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Br. Franciszek Dziczkiewicz SAC, Moje wyjazdy na Wschód (fragmenty wspomnień)

br-franciszek-dziczkiewicz.jpgPierwszy raz wyjechałem do Wilna w lipcu 1969 r. Byłem już po wiecznej profesji (konsekracja w 1964 r.). Moim pragnieniem było odbyć pielgrzymkę do Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie i podziękować Jej za dar łaski powołania i wieczną konsekrację. Drugim motywem mojego wyjazdu do Wilna była ogromna chęć spotkania się z moimi kuzynkami, z córkami wujka Antoniego Masalskiego, z Reginą, Gienią i Zofią, które uciekły z rodzinnej Oszmiany do Wilna, aby nie pracować za darmo w kołchozie. Oficjalnie byłem wtedy członkiem grupy pielgrzymkowej z Warszawy, która na okres czterech dni pojechała pociągiem do Wilna, przez Kuźnicę Białostocką i Grodno. W Grodnie przeszedłem przez urząd celny – władze rosyjskie sprawdziły nam dokumenty; czuliśmy się wtedy jak zamknięci w areszcie, a nie jak wolni obywatele w urzędzie celnym. Pociąg był obstawiony przez żołnierzy z automatami Kałasznikowa. Żołnierze zaczęli chodzić przez środek wagonów i po ich dachach. Nie wolno było nikomu wychodzić z wagonu. W każdych drzwiach stał uzbrojony żołnierz z psem wilczurem. Widok był przerażający. Najpierw do wagonu wchodziły osoby wojskowe, sprawdzając dokumenty podróżnych, a następnie celnicy z urzędu celnego, którzy dokonywali przeglądu bagaży i osobistej rewizji.

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJA z okazji 220. Rocznicy urodzin Św. Wincentego Pallottiego

Pallotti.jpgZakony, zgromadzenia, stowarzyszenia i instytuty świeckie mają swój określony charyzmat, który realizują w Kościele i świecie. Tą realizację widzimy na co dzień w naszych parafiach, diecezjach, Ojczyźnie, Europie, na całym świecie. Założycielami Instytutów Życia Konsekrowanego są mężczyźni i kobiety, kapłani, bracia i siostry zakonne, świeccy członkowie Kościoła.

Zjednoczenie i Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego założył Św. Wincenty Pallotti, którego w 220 rocznicę urodzin chcę uczcić, przez ukazanie tego kim był i co zrobił. Pragnę ukazać Jego oddanie się Bogu, Jego działalność, zasługi dla Kościoła i ludzkości, jego zapał w ożywianiu wiary i rozpalaniu miłości wśród wierzących i niewierzących.

Święty Wincenty jest szczególnie czczony przez nas, Pallotynów i Pallotynki, ponieważ jesteśmy jego duchowymi synami i córkami. Jako tacy jesteśmy zafascynowani Jego osobą, Jego czynami. Ale nie tylko my…

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJA: Za Jezusem Sługą – posłuszeństwo

Posłuszeństwo jest cnotą i jednym z naszych ślubów zakonnych. Jego celem jest realizacja woli Bożej, czego przykład dał nam sam Chrystus „Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie1”. W Kościele jest ono realizowane przez podporządkowanie się tym, którzy otrzymali władzę. Są osoby pojmujące posłuszeństwo jako ascezę mającą upokorzyć pychę. Niektórych doprowadziło to do świętości, ale jeśli ktoś wykorzystuje posłuszeństwo po to, aby innych formo­wać do miłości i pokory nie wiążąc tego z posłuszeństwem Jezusa, to jest to jakieś wypaczenie.

Przed II Soborem Watykańskim uważano nieraz, że u zakonnika należy niszczyć samodzielne myślenie i całkowicie podporządkować je wo­li przełożonego, celem wyrobienia uległości i dyspozycyjności. 0siągano to np. przez wydawanie absurdalnych poleceń, które podwład­ny musiał spełniać. Było to błędne widzenie posłuszeństwa.

Więcej…

 

postheadericon LUBLIN/PGiLO: Marcowe wieści z Batorego

lublin.jpgW marcu 2015 r. bardzo wiele się działo w naszej szkole, jak i poza murami Pallotyńskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Lublinie.

Wiele działań było związanych z promocją szkoły. Na początku marca zorganizowaliśmy Drzwi Otwarte. W tym roku nasi goście mogli uczestniczyć w wyprawie po Pallotyńskiej Galaktyce Zabawy, Kultury i Nauki. Nauczyciele i uczniowie odpowiedzieli na dziesiątki pytań. Zaprezentowaliśmy talenty wokalne, aktorskie i taneczne naszych uczniów. Grupy językowe przedstawiły krótkie programy promujące naukę języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

Więcej…

 
MYŚLI PALLOTTIEGO

Nie myśl, że nie potrafisz dokonać tego, czego dokonali w Kościele jego wielcy święci. Z pomocą łaski Bożej możesz dojść do jeszcze większych rzeczy, gdyż Bóg udoskonala wszystko nieskończonym bogactwem swojej łaski.

WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
Reklama
WARTO POSŁUCHAĆ
Reklama
WARTO ODWIEDZIĆ
Reklama
WARTO WSPOMÓC
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama