Facebook

postheadericon KONSTANCIN-JEZIORNA – WIEŚCI Z DYREKTORIUM [4]

dyr4_1.jpgDrugi tydzień Dyrektorium rozpoczął prof. Bogdan Chazan. Podczas wykładu mówił nie tylko o in vitro i o pigułce „dzień po” – jak to zostało wstępnie zapowiedziane. W swoim wystąpieniu – naznaczonym kompetencją, wewnętrznym pokojem i pokorą – nawiązał do wydarzeń sprzed dwóch lat, kiedy to został zwolniony z zarządzania szpitalem Świętej Rodziny i odsunięty od uprawiania medycyny klinicznej.

Więcej…

 

postheadericon KONSTANCIN-JEZIORNA: WIEŚCI Z DYREKTORIUM [3]

dyr.jpgPierwszy tydzień Dyrektorium zakończył w sobotę, 25 czerwca przed południem, o. Gabriel Bartoszewski, kapucyn, który przedstawił nam drogę ku świętości dwóch znamienitych Polaków: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Warto wiedzieć, iż ojciec Gabriel był promotorem sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki. Jest też wice-postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Polski.

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: br. Franciszek Dziczkiewicz SAC, Mój ostatni wyjazd do Kazachstanu (fragmenty wspomnień, cz. 2)

dziczkiewiczChciałbym podzielić się z Wami moim ostatnim wyjazdem do Kazachstanu i moimi przeżyciami apostolskimi z Krasnoarmiejska (miasto to od 1997 r. nazywa się Tajynysza). Zaproszenie do Tajynyszy otrzymałem od pani Anny Rudnickiej, rzekomo krewnej. Pojechałem tam na dwa tygodnie przed świętami wielkanocnymi – na tyle pozwolił mi Ksiądz Rektor i Prowincjał. Miałem zrealizować dwa cele: przeprowadzić rekolekcje wielkopostne zarówno dla Polaków jak i wspólnoty niemieckiej oraz odwiedzić ks. Jana Lengę, który wtedy prowadził duszpasterstwo w Duszanbe (Tadżykistan) wśród wspólnoty niemieckiej i katolików polskich. Z ks. Janem utrzymywaliśmy korespondencję i na jego prośbę wysyłałem mu Pismo Święte.

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJA: Chcę żyć

chcezyc.jpgW swej pracy rekolekcyjnej i wychowawczej korzystałem z treści publikacji „Nie umrę cały” autora Tadeusza Wołynowicza, wydanej w roku 1979. Zawierała następujące tytuły: „Powszechność wiary w nieśmiertelność”, „W obronie życia”, „Argumentacja”, „Skutki przerywania ciąży”, „Zagrożenie genetyczne”, „Elementy emocjonalne”. Przez następne lata, jak tylko mogłem szukałem na te tematy artykułów, czasopism, książek, uczestniczyłem w sympozjach poświęconych temu zagadnieniu.

Więcej…

 

postheadericon ZAK: Ogólnopolskie rekolekcje – świadectwa

rekol.jpgDziękując Bogu i ks. Stanisławowi Rudzińskiemu SAC, za 8 dni ogólnopolskich rekolekcji ZAK w Mrzeżynie dzielę się krótką refleksją  nad przeżytym czasem. Od wielu lat spędzamy kilka czerwcowych dni nad Bałtykiem.

Jak zwykle, spotkałam wielu znajomych z różnych stron Polski, a także nowe osoby, które niedawno dołączyły do Rodziny Pallotyńskiej.

Więcej…

 

postheadericon KIJÓW: Zakończenie wizytacji kanonicznej

kijow1.jpgW sobotę 18 czerwca 2016 r., na zakończenie wizytacji kanonicznej w Delegaturze Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie, dokonanej przez Przełożonych Prowincji, w Kijowie odbyło się poświęcenie pierwszych pomieszczeń nowo wybudowanej części Pallotyńskiego Ośrodka pw. Chrystusa Króla Wszechświata. W świątyni, która ma być „sercem” wspomnianego ośrodka po raz pierwszy była odprawiona Msza św. Przewodniczył jej ksiądz prowincjał Józef Lasak SAC. Choć wokół były betonowe, gołe ściany i sterczące przewody elektryczne, to dało się doświadczyć dostojeństwa miejsca i powagi wydarzenia.

Więcej…

 

postheadericon CZECHY: Przygotowania do Pieszej Pielgrzymki do Bożego Miłosierdzia

czechy2.jpg

W Świętym Roku Miłosierdzia po raz ósmy pątnicy wyruszą na szlaki, które swój cel mają w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Slavkovicach. Piesza Pielgrzymka do Bożego Miłosierdzia jest organizowana przez nas, pallotynów od roku 2009. W tym czasie rozrosła się do 4 grup, które pielgrzymują z czterech różnych miast Czeskiej Republiki: z Fulneku, Pragi, Hodonina i, po raz pierwszy w tym roku, z Czeskich Budziejowic. Przewodnikami trzech grup są pallotyni. Fulnek prowadzi ks. proboszcz Paweł Pruszyński SAC, pomagać mu będzie kleryk Josef Vali SAC; ks. Jan David SAC będzie debiutował w roli przewodnika praskiej grupy; ja będę przecierał szlaki z Czeskich Budziejowic, pomocą mi będzie ks. Mariusz Leszko SAC. Grupę z Hodonina poprowadzi ksiądz diecezjalny Karel Janů, pomagać mu będą dwaj diecezjalni księża. Grupy liczą od 30 do 60 osób; przewiduję, że w tym roku będzie około 200 pielgrzymów. Pielgrzymują osoby z prawie wszystkich kątów Czeskiej Republiki, od małych dzieci do osób starszych.

Więcej…

 

postheadericon SIERPC/LEONIUM: Wyniki egzaminu gimnazjalnego. Leonium trzyma poziom

Wyniki-Leonium-2016.jpg

W piątek 17 czerwca uczniowie klas trzecich poznali wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Egzamin był pisany w dniach 18-20 kwietnia i składał się z trzech części. W pierwszej – humanistycznej – gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, a w części drugiej – matematyczno-przyrodniczej – zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki. W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Więcej…

 

postheadericon CARITAS PALLOTYŃSKA: Pielgrzymka do Lublina i Majdanka

caritas3.jpg22 czerwca 2016 r. kilkadziesiąt osób, głównie seniorów, uczestniczyło w autokarowej pielgrzymce do Lublina i Majdanka.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu były odwiedziny w Muzeum Obozu Koncentracyjnego na Majdanku. Ta wizyta wywarła na wszystkich ogromne wzruszenie i głębokie uczucia współczucia i smutku. Część z naszych pielgrzymów straciło bliskich właśnie w tym obozie, tym samym Majdanek traktowany jest przez nich jako miejsce spoczynku.

Więcej…

 

postheadericon WARSZAWA/PALLOTTI HOSTEL: Zakończenie roku

akademik8 czerwca zakończyliśmy uroczyście kolejny, siódmy już rok działalności Pallotti Hostel. Okolicznościowy grill pozwolił nam na chwilę wytchnienia od (przed)sesyjnych zmagań. Bardzo dziękujemy zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Po raz pierwszy w naszym hostelu mogliśmy brać udział w kursie formacji chrześcijańskiej Collegium Pallottinum, w ramach którego zgłębiliśmy m.in. zagadnienia dot. wolności człowieka, dobra wspólnego czy modlitwy. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Ks. Wojciech Sadłoń SAC

 

postheadericon KRAKÓW/GOŚĆ NIEDZIELNY: Kerygmat Miłosierdzia na Barce

ewangelizacja-czerwiec2016-724x1024.jpgCo to znaczy być miłosiernym w małżeństwie? Tłumaczył to biskup warszawsko-praski Henryk Hoser, który był gościem czerwcowego „Kerygmatu Miłosierdzia na Barce”.

Jak zauważył, kiedy zastanawiamy się, czym jest miłosierdzie, nie do końca potrafimy to pojęcie wyjaśnić. Z pomocą przychodzi jednak Katechizm Kościoła Katolickiego, który definiuje uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Jest ich 14, czyli tyle, ile jest stacji Drogi Krzyżowej. – Nieprzypadkowo. Miłosierdzie bowiem kosztuje, a wykonując miłosierne uczynki, robimy to kosztem własnym – mówił abp Hoser, żartując, że tak, jak Jezus mówił Kazanie na Górze i przemawiał do tłumu nad brzegiem wody, tak dziś on mówi kazanie na wodzie, czyli płynąc barką po Wiśle.

Więcej…

 

postheadericon KONSTANCIN-JEZIORNA: WIEŚCI Z DYREKTORIUM [2]

Dyrektorium_3_4-(10).jpgW środę, 22 czerwca, gościliśmy superiora Regii Miłosierdzia Bożego, ks. Aleksandra Pietrzyka SAC, który – jak sam zaznaczył – przybył do Konstancina na wyraźne życzenie ks. prowincjała Lasaka, by opowiedzieć nam o dziedzictwie pallotyńskim we Francji. Faktycznie, ks. Aleksander mówił o czterech dekadach działalności paryskiego Centrum Dialogu i wydanym – w związku z tym – albumie pod jego redakcją Homo Homini Res Sacra. On też przewodniczył południowej Mszy św. i wygłosił homilię. Godziny popołudniowe spędziliśmy w towarzystwie „pragnień Pallottiego”, a dokładniej z s. Moniką Cecot SAC, która od 2011 r. pracuje w Instytucie Pallottiego, a która wprowadziła nas w świat pragnień św. Wincentego wyrażający się w czterech słowach: zamierzam, pragnę, chciałbym i łaknę. Po przerwie dołączył do niej dyrektor Instytutu ks. Mariusz Małkiewicz SAC, by wespół z siostrą Moniką wprowadzić nas w świat Instytutów Pallottiego, a zwłaszcza we „wczoraj i dziś” Instytutu Pallottiego w Polsce. I tak minął dzień trzeci pallotyńskiego Dyrektorium.

Więcej…

 

postheadericon KRAKÓW: Kerygmat na barce z abp. Henrykiem Hoserem SAC

hoserNa statku „Nimfa“ pod Wawelem, obok mostu Grunwaldzkiego w Krakowie, w piątek 24 czerwca o godz. 19 rozpocznie się kolejna odsłona cyklu spotkań Kerygmat miłosierdzia na barce. Kapitanem czerwcowego rejsu ewangelizacyjnego będzie abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski.

Więcej…

 
MYŚLI PALLOTTIEGO

Nie myśl, że nie potrafisz dokonać tego, czego dokonali w Kościele jego wielcy święci. Z pomocą łaski Bożej możesz dojść do jeszcze większych rzeczy, gdyż Bóg udoskonala wszystko nieskończonym bogactwem swojej łaski.

WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
Reklama
WARTO POSŁUCHAĆ
Reklama
WARTO ODWIEDZIĆ
Reklama
WARTO WSPOMÓC
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama