Facebook

postheadericon WSPÓŁBRACIA: Pallotyński doktor katechetyki

doktorat.jpgW jaki sposób katecheza parafialna wpływa na religijność kandydatów do bierzmowania? Na to pytanie próbował odpowiedzieć ks. Rafał Czekalewski podczas publicznej dyskusji nad swoją rozprawą doktorską. Doniosła uroczystość o wymiarze naukowym, odbyła się 1 grudnia 2017 roku w gmachu Collegium Joannis Pauli II, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Praca została napisana pod kierunkiem ks. dr. hab. Pawła Mąkosy, prof. KUL, a jej tytuł brzmi: Wpływ katechezy parafialnej na religijność kandydatów do bierzmowania. Studium katechetyczne w świetle badań młodzieży z parafii wielkomiejskich prowadzonych przez Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla w Polsce.

Więcej…

 

postheadericon KRAKÓW: Poświęcenie nowego studia internetowego radia Pallotti.FM

pallotti.jpgW niedzielę w Krakowie-Nowej Hucie miało miejsce poświęcenia nowego studia pallotyńskiego radia ewangelizacyjnego Pallotti.FM. Przy okazji zorganizowano dzień otwarty rozgłośni.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Zenon Hanas, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W wygłoszonej homilii wezwał on zebranych do tego, aby w czasie Adwentu mimo częstego zmęczenia i braku motywacji cały czas utrzymywali postawę oczekiwania na przyjście Nowonarodzonego i wrażliwości na człowieka potrzebującego.

Więcej…

 

postheadericon WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ: Premier Beata Szydło w Abidżanie

WKS.jpgSzefowa polskiego rządu od wtorku 28 listopada 2017 r. przebywała w Abidżanie, gdzie wzięła udział w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej.

Po wspólnych obradach przywódców z obu kontynentów, w czwartek 30 listopada, Pani Premier Beata Szydło spotkała się z polskimi misjonarzami w naszej pallotyńskiej parafii pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela Miłosiernego w Yopougon w Abidżanie. Na spotkaniu byli obecni pallotyni, ojcowie biali, klaretyn, księża z drogi neokatechumenalnej.

Więcej…

 

postheadericon UKRAINA: 25-lecie Delegatury Matki Bożej Fatimskiej

milewski.jpgW dniach 27-29 listopada 2017 r. Delegatura Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie przeżywała jubileusz swojego istnienia. Chociaż pierwsi pallotyni z Polski (ks. Jarosław Olszewski SAC i ks. Stanisław Firut SAC) przybyli na Ukrainę już w 1990 roku, to właśnie 25 lat temu została oficjalnie delegowana pallotyńska Delegatura za ziemi ukraińskiej, wybierając za swoją szczególną patronkę Matkę Bożą Fatimską.

Więcej…

 

postheadericon ZAKOPANE: Nowy rektor na Krzeptówkach

krzeptowki1.jpgW dniu 24 października dokonało się formalne przejęcie obowiązków nowego rektora wspólnoty w Zakopanem na Krzeptówkach. Po dokładnej analizie ekonomicznej dokonanej przez ks. Tomasza Pławnego SAC i ks. kustosza Mariana Muchę SAC, ks. wiceprowincjał Waldemar Pawlik SAC wprowadził na urząd rektora ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC. Cytując słowa ks. wiceprowincjała: bycie rektorem to nie tylko administrowanie dobrami materialnymi, ale to coś więcej, wznioślejsze zadanie i odpowiedzialność – widzimy  jednocześnie jakie odpowiedzialne zadanie zostało wytyczone dla  nowego  przełożonego miejscowej wspólnoty.

Więcej…

 

postheadericon CZECHY/SŁOWACJA: Spotkanie Delegatury w Donowalach (SK)

zjazd-Delegatury-2017-(8).jpgJest już tradycją, że dwa razy do roku Delegatura św. Cyryla i Metodego, reprezentująca Czechy i Słowację spotyka się wspólnie. Z reguły jest to na Słowacji, gdzie obecnie pracuje 15 pallotynów. Podobnie było i tym razem.

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Materiały źródłowe (Nr 1)

Majewski.jpgWarszawa, 5 grudnia 1947
List ks. Jana Maćkowskiego SAC do ks. Franciszka Cegiełki SAC we Francji, informujący go o ostatnich chwilach życia ks. Alojzego Majewskiego SAC, założyciela i pierwszego przełożonego Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJA: Czynić dobrze – nie czynić źle

czynic-dobro.jpgW Ewangelii św. Mateusza czytamy: „czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”.

Chciałoby się rzec: trudna ta mowa, trudne polecenie, na ile jest wykonalne?

Na początku trzeba wyjaśnić, by nie było niedomówień, spekulacji, rozbieżności, wątpliwości, kombinowania, że te słowa są prawdziwe i wiążące – bo to są słowa Jezusa Chrystusa, który jest Prawdą, Nieomylny. Spróbujmy to zrozumieć jako księża, bracia, siostry, ludzie świeccy.

Więcej…

 

postheadericon WSD SAC: Diakonat

diakonat.jpgPięciu wiecznych profesów Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego otrzymało święcenia w stopniu diakonatu. Liturgia święceń miała miejsce 22 października 2017 r. w kościele seminaryjno-parafialnym pw. Najświętszej Maryi Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Szafarzem sakramentu był J.E. ks. bp Artur Miziński – sekretarz generalny Komisji Episkopatu Polski.

Więcej…

 

postheadericon WSPÓŁBRACIA: Uroczysta promocja doktorska ks. Łukasza Górzyńskiego SAC

dok18 października br. w święto św. Łukasza Ewangelisty, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczystość promocji doktorskich. Wśród promowanych doktorów był pallotyn, ks. Łukasz Górzyński, który odebrał uroczyście swój dyplom doktorski nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej. Rozprawę doktorską zatytułowaną Eklezjalny wymiar troski o zdrowie człowieka. Studium teologicznomoralne przygotował w Instytucie Teologii Moralnej KUL, przy Katedrze Bioetyki Teologicznej pod kierunkiem ks. bp. dr. hab. Józefa Wróbla SCJ, prof. KUL, a obronił 28 czerwca 2017 roku. Warto również przypomnieć, że jednym z recenzentów rozprawy był pallotyn – ks. prof. dr hab. Paweł Góralczyk.

Jeszcze raz ks. dr. Łukaszowi Górzyńskiemu gratulujemy!

Krystyna Bicz

 

postheadericon REFLEKSJA: Spadek

spadek.jpgZbliżają się dni poświęcone zmarłym – Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny.

W czasie tych dni wierzący oddają cześć zmarłym, którzy są w niebie, a więc świętym. Modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu, aby jak najprędzej weszli do nieba.

Niewierzący także w tych dniach idą na cmentarz, by wspomnieć pozytywnie życie, dobroczynność zmarłych przyjaciół oraz bliskich z rodziny. Tak czy tak są to dni zadumy nad życiem, śmiercią, życiem po śmierci…

Więcej…

 

postheadericon REFLEKSJA: Idźcie i nauczajcie…

biblia.jpg„Nie bierzcie na drogę torby, ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt,10).

Był dzień 21 sierpnia 1957 r., w godzinach rannych wyjeżdżałem z rodzinnego miasta, Brodnicy, by dotrzeć do celu – do Ołtarzewa. Od tego czasu kontynuuję swoje życie w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. Wtedy miałem bagaż – można by powiedzieć – wbrew słowom Ewangelii, większy niż ona mówi o tym, co powinien wziąć ze sobą człowiek, który chciał się poświęcić Bogu jako brat zakonny.

Więcej…

 

postheadericon KOLUMBIA/BELLO: Promocja naszej Świątyni w mediach

BELLO.jpgNa początku października bieżącego roku nasz kościół parafialny odwiedziła ekipa telewizyjna z programu Más que Bello (Więcej jak piękne). Nasza radość jest tym większa, że z 56 parafii w Bello, jako jeden z trzech został wybrany nasz kościół.

Więcej…

 
MYŚLI PALLOTTIEGO

Nie myśl, że nie potrafisz dokonać tego, czego dokonali w Kościele jego wielcy święci. Z pomocą łaski Bożej możesz dojść do jeszcze większych rzeczy, gdyż Bóg udoskonala wszystko nieskończonym bogactwem swojej łaski.

WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO ODWIEDZIĆ
WARTO WSPOMÓC
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama