Facebook

postheadericon Uściślenie informacji prasowych o śp. ks. Feliksie Folejewskim SAC

W odniesieniu do pojawiających się w prasie i mediach informacji o przeszczepie serca, jaki w ciągu swego życia miał przebyć zmarły w nocy z 22 na 23 września 2015 r. ks. Feliks Folejewski SAC, pragniemy wyjaśnić i uściślić co następuje:

Ks. Feliks Folejewski, pallotyn, od roku 1980 zmagał się z niewydolnością serca – przebył trzy zawały i kilka interwencji chirurgicznych. W 1993 roku zapadła ostateczna decyzja lekarska o konieczności przeszczepu serca dla ratowania życia i rozpoczęto przygotowania do operacji. W kluczowym jednak momencie ks. Feliks Folejewski nie zdecydował się na jej przeprowadzenie. Jak sam w licznych wypowiedziach podkreślał, zaufał on Bogu ponad wszystko, chociaż miał nikłe szanse przeżycia. Podczas modlitwy w Łagiewnikach miał usłyszeć wewnętrzny głos: „Twój przeszczep serca będzie miał na imię: Jezu Ufam Tobie!”. Z tą świadomością przeżył kolejne 22 lata aktywnie podejmując różnego rodzaju działalność duszpastersko-rekolekcyjną i angażując się w liczne formy apostolstwa.

W tym samym duchu wypowiedział się ks. abp Henryk Hoser SAC podczas homilii pogrzebowej i w słowie pożegnania na Cmentarzu Bródnowskim, mówiąc o „przeszczepie duchowym, któremu na imię: Jezu, ufam Tobie”.

Poniżej cytujemy dosłowną wypowiedź śp. ks. Feliksa Folejewskiego SAC zamieszczoną m.in. w wywiadzie z okazji 50-lecia kapłaństwa dla Tygodnika Suwalskiego:

– Podkreśla ksiądz często, że życie kapłana to dar Miłosierdzia Bożego?
Jestem po trzech zawałach serca i kilku operacjach. Byłem przygotowywany do przeszczepu serca, który lekarze uznali za jedyny ratunek. Ale kiedy przed przeszczepem modliłem się w sanktuarium w Łagiewnikach, usłyszałem wewnętrzny głos: Twój przeszczep będzie miał na imię: „Jezu ufam Tobie”. I żyję bez przeszczepu, choć serce nie jest sprawne. [Tygodnik Suwalski, nr 26, z dnia 30.06.2009].

Świadectwo tamtych wydarzeń zwarł również w swojej książce pt. Dziękuję [Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2009], jak również w obszernym wywiadzie zamieszczonym w „Naszym Dzienniku” [nr 20, 24-25.01.2009].

Ks. Zenon Hanas SAC, przełożony Wspólnoty pallotyńskiej w Warszawie
[Warszawa, 28 września 2015 r.]

 

postheadericon VIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO

VIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO

>>>DO POBRANIA: Program konferencji [PDF]

VIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO

 

postheadericon ŚP. KS. FELIKS FOLEJEWSKI SAC

ŚP. KS. FELIKS FOLEJEWSKI SACŚP. KSIĄDZ FELIKS FOLEJEWSKI SAC (*1934+2015), kapłan Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), duszpasterz Ruchu Apostolskiego „Rodzina Rodzin”, wykładowca i ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego SAC, redaktor czasopism „Być Sobą” i „Królowa Apostołów”, rekolekcjonista i misjonarz ludowy, duszpasterz ludzi pracy, apostoł i świadek Bożego Miłosierdzia.

Urodził się 4 lipca 1934 r. w Suwałkach, w ówczesnej diecezji łomżyńskiej, w rodzinie szewca Józefa i Jadwigi z d. Pacewicz. Miał dziewięcioro rodzeństwa. W okresie wojny ojciec zaczął pracę na kolei. Sakrament bierzmowania przyjął w 1946 r. w Suwałkach przez posługę bpa łomżyńskiego Stanisława Kostki Łukomskiego. 1 września 1949 r. rozpoczął naukę w Małym Seminarium Duchownym w Wadowicach na Kopcu. Tu poznał orędzie miłosierdzia Bożego, które stanie się inspiracją dla jego pracy apostolskiej. Już wówczas postrzegano go jako doskonałego organizatora, a przede wszystkim ceniono jako świetnego polonistę i literata. Sutannę Stowarzyszenia otrzymał w Otwocku 12 września 1952 r. z rąk prowincjała ks. Stanisława Czapli i tamże 1 lipca 1953 r. złożył pierwszą konsekrację na ręce ks. Józefa Wróbla, a wieczną w Rucianem-Nidzie 1 lipca 1957 r. na ręce ks. Franciszka Bogdana. Studia filozofii (1953-55) i teologii (1955-59) odbył w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1959 r. w Ołtarzewie z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego.

Więcej…

 

postheadericon BP BRUNO ATEBA EDO SAC W POLSCE

Bp Bruno Ateba Edo SAC

„Pozwólcie, że zacznę od rady jakiej udzieliła mi mama kiedy dorastałem: Gdy stajesz przed ludźmi, którzy cie nie znają – mówiła, najpierw się przedstaw”. W ten sposób zaczynał swoje wczorajsze kazania w Ożarowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Bruno Ateba Edo, który przyleciał do Polski na zaproszenie ks. prowincjała Józefa Lasaka.

Więcej…

 

postheadericon RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE/RWANDA: Pierwsza pallotyńska Oaza w Rwandzie

oaza-0.jpg

To były niezapomniane dni! I na pewno będziemy nasze spotkania kontynuować – przyznają zgodnie uczestnicy „Oazy Nowego Życia” w Rwandzie, w Kigali – Gikondo, w parafii księży pallotynów. Rekolekcje oazowe na przełomie lipca i sierpnia odbywały się tam po raz pierwszy. Uczestniczyło w nich 19 osób z pallotyńskich parafii z różnych części kraju.

Więcej…

 

postheadericon PSNE-LUBLIN: Kurs Paweł w Łomży

PSNE-1.jpg

„Bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli.” (Dz 4,20)

Pragnieniem Boga jest, aby wszyscy ludzie byli zbawieni (1 Tm 2,4a), dlatego powierzył On realizację tego planu Jezusowi. Jako, że Jego misja miała objąć wszystkich ludzi, wszystkich czasów i narodów, opracował strategię, aby wyjść poza czas i przestrzeń: uformował uczniów, którzy kontynuowali Jego misję. Ponadto pokazał, że oni także mają formować innych uczniów. Jezus Chrystus jest wzorem apostolstwa, a Kościół chcąc być posłuszny Jego misyjnemu nakazowi stara się Go wciąż naśladować w życiu duchowym i w Jego apostolstwie. Chcąc skutecznie ewangelizować Kościół wciąż czerpie inspiracje z apostolskiej działalności Jezusa Chrystusa, niezależnie od czasów, miejsca i okoliczności. W dobie nowej ewangelizacji, gdy Kościół staje przed nowymi ewangelizacyjnymi wyzwaniami, musimy w sposób szczególny czerpać z tej ewangelizacyjnej strategii Jezusa.

Więcej…

 

postheadericon URUGWAJ: Spotkanie Kontynentalne Wyższych Przełożonych SAC

Incontro-Continentale-Sudamerica-2015.jpg

W dniach od 3 do 7 sierpnia 2015 r. w Montevideo w Urugwaju, odbyło się Kontynentalne Spotkanie Wyższych Przełożonych SAC z Ameryki Południowej. Przybyli przełożeni z następujących państw: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Meksyk i Kolumbia-Wenezuela, a także z Rzymu obecny był ks. Gilberto Orsolin SAC (reprezentował Zarząd Generalny) i z Polski – ks. prowincjał Jozef Lasak SAC.

Więcej…

 

postheadericon FUNDACJA SALVATTI.PL: O STYPENDIACH SALVATTIEGO DLA AFRYKI

Serafina

Warto w najbliższą niedzielę (16 sierpnia) obejrzeć program redakcji katolickiej Telewizji Polskiej „Między ziemią a niebem”. Zagości w nim Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Młodzież z Rwandy oraz przedstawiciele Fundacji opowiedzą o nowym projekcie charytatywnym, który właśnie wystartował!

Do tej pory Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl wspierała edukację kleryków w Afryce. Teraz rozpoczyna nowy projekt dobroczynny: program stypendialny dla młodzieży z Afryki.

Więcej…

 

postheadericon 250. ROCZNICA URODZIN MATKI ŚW. WINCENTEGO PALLOTTIEGO

Domek

Niezwykła matka, niezwykły syn

Kilka dni temu odwiedziłem Głogowiec, małą wioskę należąca do parafii p.w. św. Kazimierza w Świnicach Warckich. Zapewne nikt nie szukałby jej na mapie Polski, gdyby nie fakt, iż właśnie z tej miejscowości powołał Bóg apostołkę swojego Miłosierdzia – Helenkę Kowalską, późniejszą siostrę Marię Faustynę. Jej rodzice – Stanisław i Marianna – zbudowali w Głogowcu skromną chatę (na zdjęciu) – wtedy pokrytą strzechą – składającą się z jednej izby, kuchni, sieni i warsztatu ciesielskiego.

Więcej…

 

postheadericon DZIEDZICTWO SAC: Rekolekcje Wspólnoty Kapłańskiej Osób Świeckich

Scan.jpgW dniach 9-12 lipca 2015 r. w Kaniach Helenowskich odbyły się rekolekcje centralne dla członków Wspólnoty Kapłańskiej Osób Świeckich (dalej WKOŚ). Uczestniczyły w nich wspólnoty z Błonia, Opola, Piastowa, Zambrowa (parafia św. Józefa i parafia Trójcy Przenajświętszej) oraz Żbikowa, razem 42 osoby. Rekolekcje prowadził ks. prof. dr hab. Czesław Parzyszek SAC. 11 lipca na uroczystej Mszy św. nowi członkowie WKOŚ złożyli swój akt oddania – na stałe lub ponowili oddanie na kolejny rok. Każda osoba, przystępująca do złożenia aktu oddania, otrzymała od kapłana poświęcony krzyż (znak wiary i duchowej mocy), obrazek Miłosierdzia Bożego i świecę (symbol rozjaśniania drogi wśród ciemności i spalania dla Chrystusa za kapłanów i osoby zakonne).

Więcej…

 

postheadericon ZAK: Wieści z III Kongresu ZAK w Brazylii

Środa – 15 lipca

image-3aecd4e34f5937a1a620d82cd647650af8d37b7b52dcc0cbeefee7f65e698e67-V.jpgGodz. 6.30 rano. W Mariapolis-Ginetta, oddalonym ok. 50 km od São Paulo, wschodzi słońce. Za nami pierwszy dzień III Kongresu Generalnego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Biorą w nim udział 154 osoby, w większości kobiety. Oprócz Brazylijczyków, którzy przybyli do Mariapolis, pokonując nawet 3 tys. kilometrów, Ameryka Południowa reprezentowana jest przez kilkunastu Argentyńczyków, Boliwijczyków, Urugwajczyków, Wenezuelczyków i Kolumbijczyków. Stany Zjednoczone, Niemcy i Irlandia to „wielcy nieobecni”. Jest natomiast 9-osobowa grupa z Wybrzeża Kości Słoniowej, a także przedstawiciele z Australii, Kanady i Indii.

Więcej…

 

postheadericon OAZA PALLOTYŃSKA: Pozdrowienia z Pewli Małej

oaza.jpgW dniach 15-30 lipca 2015 r. w Pewli Małej k. Żywca odbywają się rekolekcje oazowe. Moderatorem oazy II stopnia Nowej Drogi jest ks. Marek Brożyna SAC, a I i II stopnia Nowego Życia ks. Tomasz Mniszak SAC. Pomagają im nasi pallotyńscy klerycy – Dawid Piwowarski i Marcin Przywara. Czternastoosobowa kadra każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby czterdziestu uczestników doświadczyło Bożej obecności i dążyło do chrześcijańskiej doskonałości.

Więcej…

 

postheadericon CARITAS PALLOTYŃSKA: Głodnych nakarmić

caritas.jpg„To wy dajcie im jeść” oraz „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich, mnieście uczynili” – te zachęty Jezusa do dzielenia się tym, co pozyskamy są aktualne od początku Kościoła i nadal żywe. Miłosierdzie, które chcemy głosić i przekuwać w czyn jest wypełnieniem jednej z głównych misji Kościoła, o której stale przypomina nam ojciec święty Franciszek, a Wincenty Pallotti zamyka to w zdaniu „Caritas Christi urget nos” – czyli „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Więcej…

 
MYŚLI PALLOTTIEGO

Tam, gdzie do skutku nie dochodzą czyny, starajcie się docierać na skrzydłach pragnienia.

WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
Reklama
WARTO POSŁUCHAĆ
Reklama
WARTO ODWIEDZIĆ
Reklama
WARTO WSPOMÓC
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama